Romantik Şeriat Avcıları

Son günlerde yaşadığımız Emine Bulut olayı üzerine whatsappta bir arkadaşım idam gelsin, halis şeriat gelsin dedi ve bende bu konu hakkındaki görüşlerimi bir yazıda toplama kararı aldım.

Evvela dış dünyada şeriat ile devrimcilik, müslümanlar ile devrimciler aynıdır. Yani ikisinde de beşeriyet unsuru vardır. Bir komünist ülkenin komünizmi uygulayacağının ya da bir islam devletinin şeriati (halis bir şekilde) uygulayacağının hiçbir gerçek garantisi yoktur. O yüzden şeriat gelince her şey düzelecek algısı çok dandik, cahilce ve romantik bir algıdır.

Şeriati satamayınca mutluluk kılıfı ile sarmalayıp hediye paketi yapıp sunanlar var. “Şeriat gelince mutlu olacağız” şarkısını mırıldanıyorlar. İslam Tarihi şeriatten dolayı mest olmuşa benzemiyor çünkü islam tarihi siyasi çalkantılar, iktidar mücadeleleri ve savaşlarla dolu. Romantik tarihçiler sizi kandırmasın insan çok zalim ve cahildir. Bu romantizm ile bir yere varamayız, varamadık.

Herhangi bir talebimiz için ne oluyorsa olsun ama mutlaka olsun diyemeyiz. Bu çocukluk olur.

Şuan da İran ve Suudi Arabistan’da şeriat var. Razı mıyız? Hayır. Niye? Hakiki şeriat değil çünkü. O halde hakiki şeriat ne? Sahabelerin birbiri ile savaştığı şeriat mı? Emevilerin milliyetçilik yaptığı şeriat mı? Yoksa osmanlının kardeş katline cevaz veren şeriatı mı? Hangisi olursa olsun insanın olduğu hiçbir yerde hakikilik, halislik, saflık yoktur. Her fikir insana boyanır öyle tecessüm eder. Mezhepleri, cemaatleri, tarikatları, içtihatları unutmayalım dindeki beşer etkisini yani.

Adalet olmadan şeriat olur mu?Ülkemizde adalet ne durumda?Hükümetten adalet istemeyen, adaletli olmayan her şeriat dellalı yalancıdır. Kanunlar(şeriat) koyunca insanlık yola gelmiyor maalesef.

Orduda ki kemalist sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ordu şeriat ister mi? Yoksa orduya şeriat isteyen cemaat ve tarikatçıları mı yerleştirmeli?

Tanıdık geldi mi?

Henüz fetö ile yüzleşmemişken şeriat bizim neyimize.

Fetönün siyasi ayağı nerde?

Kanunlar sadece zayıflara uygulanırken şeriatin gelmesi zulmü bertaraf edecek mi? Hayır sadece din sömürüsü artacak.

Vergiler ve gelir dağılımı adil değil. Şeriat bizi paylaşımcı yapacak mı? (Demokrasi ya da meşrutiyet de bizi paylaşımcı yapmaz o yüzden mefhumlardan sihirli şeyler beklememek lazım)

Komünistlere dünya giderek komünistleşecek dediler 100-200 sene önce. Şimdi de müslümanlara dünya gittikçe müslümanlaşacak diyorlar 100-200 sene sonrası için. İnanmayın bunlar romantik şeriat avcıları sadece umut avcılığı yapıyorlar. Dünyanın nereye doğru gideceğini Allah’tan başkası bilemez. Zaten Allah bize bir söz vermişte değil. Şeriat mı istiyorsunuz? Hadi siyasetçileri eleştirin! Şeriati, adaleti onlardan isteyin cesaretiniz varsa. Davanız için koşacak gücünüz yoksa en hayırlısı susmanız ve kendinizi kınamanız olacaktır. Romantik olmaya, polyannacılık oynamaya gerek yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s